Mech Poduszkowy

Mech poduszkowy

Życie zgodnie z naturą sprawia, iż człowiek wycisza się, relaksuje i uspokaja. Jednakże nie każdy może pozwolić sobie na luksus wyjazdu na wieś lub do lasu. Wynika to najczęściej z braku czasu lub po prostu ze złej pogody. Każdy z nas, z pewnością również Ty, próbuje namiastkę natury wprowadzić do swoich domostw poprzez zakup różnego rodzaju roślin doniczkowych, akwariów, czy też terrarium. Jednakże nie należy zapominać o tym, że rośliny wymagają odpowiedniego traktowania oraz podejścia, nierzadko też i wiedzy. Często nie wystarczy ich podlać, czy też wyczyścić z kurzu. Jeżeli więc nie masz ręki oraz cierpliwości do roślin lub po prostu brak Ci czasu na ich regularną pielęgnację, a chcesz do swojego domu lub biura wnieść odrobinę zieleni, to mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Jest nim stabilizowany mech poduszkowy! Czym jest ten produkt oraz dlaczego warto go mieć? O tym przeczytasz w dalszej części tekstu.

Czym jest mech stabilizowany poduszkowy?

Mech na ścianie to aktualnie z pewnością jeden z najefektowniejszych sposobów na ciekawą i niebanalną dekorację wnętrz. Pasuje on zarówno do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, jak i tych nowoczesnych – jest niezwykle uniwersalny i pomaga „ożywić” pomieszczenia, nadając im niepowtarzalnego charakteru.

W tym miejscu warto powiedzieć o tym, że mech, tak jak i inne rośliny znajdujące się w naszych pomieszczeniach uspokaja oraz poprawia naszą koncentrację, jednocześnie nie zajmując wiele miejsca, dzięki czemu nadaje się nawet to niewielkich mieszkań. Jeżeli chodzi o formy, w jakich występuje, to tutaj ograniczeniem jest wyłącznie nasza wyobraźnia – może nim być pokryta cała ściana, może być to jedynie napis lub bardzo efektowny i chętnie wybierany tzw. zielony obraz.

Mech poduszkowy ze względu na swój kształt nazywany jest również mchem kulistym lub okrągłym. Jego wypukła i nieregularna forma pozwala tworzyć niewiarygodnie piękne ścienne obrazy. Gromadnie występuje nie tylko w naszych lasach, ale również w lasach Norwegii, czy też Francji. Należy podkreślić, iż pozyskiwanie ich z polskich lasów jest zabronione. Dlatego też dbamy o to, żeby pochodził z zagranicznych legalnych i sprawdzonych plantacji.

Stabilizacja mchu polega na wymianie naturalnych soków roślinnych na roztwór stabilizacyjny (najczęściej glicerynowy). Dzięki temu procesowi następuje zahamowanie wzrostu rośliny, ale przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej świeżości oraz piękna. Należy podkreślić, że do stabilizacji wybieramy rośliny, które są u szczytu swojego naturalnego piękna.

Czym mech poduszkowy różni się od innych mchów?

Mech poduszkowy różni się od pozostałych mchów przede wszystkim kształtem. Ze względu na swój kulisty i niejednorodny kształt, coraz częściej wybierany jest do tworzenia oryginalnych ozdób 3D. Mech ten doskonale prezentuje się z pozostałymi rodzajami mchu, np. płaskim, tworząc tym samym niesamowite kompozycje. Z produktu tego możesz nie tylko zrobić przepiękne obrazy w ramkach, ale również niebanalne logotypy (które możesz umieścić w holu firmy), czy też przyciągające wzrok ściany z mchu.

Kolorystyka mchu

W naszej ofercie znajdziecie różne odcienie mchu poduszkowego (od jaśniejszych kolorów, aż do ciemniejszych). Należy podkreślić, że każdy nasz produkt jest naturalnie wybarwiany. Największym zainteresowaniem cieszy się mech w kolorze “butelkowym” (najczęściej wybierany przez architektów). Połączony z jaśniejszymi odcieniami sprawia, że ściana jest piękna i brak jej monotonii.

Zalety mchu

Rośliny poddane stabilizacji zyskują coraz większą popularność. Mimo iż technika uwieczniania flory była znana od dawna, to dzięki coraz to nowszym technologiom staje się bardziej modna. Rośliny stabilizowane to doskonała alternatywa dla tych, co nie lubią kwiatów sztucznych, a nie mogą pozwolić sobie na rośliny żywe.

Stabilizacja nie tylko sprawia, że mech zyskuje długowieczność, a Ty możesz się nim cieszyć przez dłuższy okres, ale niesie również ze sobą szereg innych korzyści. Mech poduszkowy stabilizowany to przede wszystkim:

 • Nowoczesna i oryginalna dekoracja. Doskonale dopasuje się zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Ze względu na to, iż produkt jest w 100% naturalny, to nie ma dwóch takich samych wyrobów.
 • Relaksująca zieleń w domu i w biurze. Od dawna wiadomo, że zieleń wpływa korzystnie na organizm człowieka. Liczne badania potwierdziły, że otaczanie się przyrodą zwiększa samopoczucie, łagodzi depresję oraz redukuje stres. Dodatkowo zieleń wpływa pozytywnie na naszą koncentrację. Dlatego też tak chętnie stosujemy ją jako element dekoracyjny.
 • Roślina poddana stabilizacji zachowuje swoje walory estetyczne i przede wszystkim wygląda jak żywa. Jednakże to, co odróżnia ją od roślin przed stabilizację, to fakt, że nie wymaga ona pielęgnacji. Jeżeli zdecydujesz się na tego typu ozdobę, to zapomnij o podlewaniu, przycinaniu, dodatkowej konserwacji, sprzątaniu opadłych liści, czy też leczenia.
 • Naturalne wyciszenie pomieszczeń. Wracając do domu po ciężkim dniu pracy, często liczymy na odrobinę spokoju i wyciszenia. Nie zawsze jest to jednak osiągalne, gdyż docierają do nas hałasy z ulic lub od sąsiadów. Montując na ścianach panele z mchu poduszkowego, sprawisz, iż odgłosy te będą stłumione.
 • Oczyszczacz powietrza. Mech to roślina, która oczyszcza powietrze z wszelkich drobin oraz kurzu. Uważa się go również za idealny sposób walki ze smogiem. Wszystko to odbywa się w sposób naturalny i przy okazji chroni się środowisko. Osoby, które zdecydują się na ten typ wystroju, zyskają przy okazji naturalny klimatyzator.
 • Doskonałe rozwiązanie dla alergików i astmatyków. Mimo iż mech stabilizowany zbiera kurz i pył z powietrza, to jednak nieczystości te się na nim nie gromadzą. Jest to szczególnie istotne dla osób zmagających się z licznymi alergiami, a nawet astmą. Nie dość, że alergeny się nie gromadzą, to dodatkowo są filtrowane z powietrza. Jeżeli więc ze względów zdrowotnych boisz się umieścić w mieszkaniu rośliny, to nie martw się. Odrobinę zieleni uzyskasz, kupując stabilizowany mech poduszkowy.
 • “Obrońca” przed pleśnią, grzybami i insektami. Wbrew panującej opinii, stabilizowany mech poduszkowy nie przyciąga insektów, wręcz przeciwnie. Właściwość tą zawdzięcza substancjom stosowanym do stabilizacji. Dzięki temu, że chłonie wilgoć, zabezpiecza on tym samym również Twoje mury przed niepożądanymi grzybami i pleśniami. A z pewnością wiesz, jak niebezpieczne dla zdrowia one są. Toksyny zawarte w pleśniach powodują szereg dolegliwości takich jak: osłabienie, brak koncentracji, bezsenność, rozdrażnienie, a nawet uszkodzenie układu nerwowego.
 • Naturalny regulator wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Z pomocą mchu będziesz w stanie określić czy w danym pomieszczeniu jest zachowana wystarczająca wilgotność. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbyt suche powietrze negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Gdy powietrze jest nie wystarczająco wilgotne, to może to spowodować kaszel, suchość w gardle oraz trudności z oddychaniem. Suche powietrze to również problem z oddychaniem. Pamiętaj, że jeżeli mech staje się suchy i chropowaty w dotyku, to wilgotność spadła poniżej 40%. Wygląd swój odzyska, gdy wilgotność będzie na poziomie 50%.

Jak widzisz, zalet stosowania stabilizowanego mchu poduszkowego jest mnóstwo. Wpływają one nie tylko na estetykę pomieszczeń, ale przede wszystkim pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Jak dbać o mech poduszkowy?

Mimo iż dekoracje z mchu nie są wymagające, to należy pamiętać, żeby zapewnić im odpowiednie warunki. Po pierwsze, należy zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza. Szacuje się, że wilgotność ta powinna znaleźć się w przedziale od 40%- 60%. Dzięki temu sprawisz, że porost ten będzie aksamitnie miękki i zachowa swoją barwę.

Po drugie, mech dekoracyjny nie powinien być zbyt nasłoneczniony. Narażenie dekoracji na zbyt długie działanie promieni słonecznych sprawia, że mech wysycha i traci barwę. Wędrując po lesie, z pewnością zauważyłeś, że roślina ta zawsze ucieka od słońca. Po trzecie, pamiętaj, żeby ozdób z mchu nie myć, nie zraszać i nie podlewać. Spowoduje to zmycie substancji stabilizacyjnej, a co za tym idzie mech, straci swoje właściwości. W przypadku kiedy zauważysz jednak, że mech zaczyna wysychać, a więc staje się kruchy, konieczne może być jego ostrożne spryskanie wodą destylowaną lub umieszczenie w pokoju nawilżacza powietrza – to z pewnością rozwiąże problem. Jeżeli zastosujesz się do tych zasad, to ten rodzaj dekoracji będzie Ci służył latami. Nawet do 10 lat!

Jak widać ściany z mchu, czy też obrazy z mchu mają naprawdę wiele zalet – nie wymagają podlewania, ponieważ mech sam pobiera wilgoć z powietrza, zapewniając świeży wygląd przez wiele lat. Nie wymaga nawożenia, a także nie osadza się w nim kurz, co sprawia, że jest idealny dla alergików. Jeżeli więc jeszcze zastanawiasz się nad tym, czy powinien się on znaleźć w Twoim wnętrzu, mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie Twoje wątpliwości!

Gdzie zastosować dekoracje z mchu?

Mech poduszkowy stabilizowany znajduje swoje zastosowanie w dekoratorstwie, przy aranżacji wnętrz oraz we florystyce. Jednak to nie są jedyne jego zastosowania. Może on służyć również do tworzenia różnego rodzaju podkładek, zdobienia biżuterii, tworzenia obrazów, logotypów oraz wszędzie tam, gdzie wyobraźnia poniesie. Jednak najczęściej stosuje się go do tworzenia “zielonych ścian”.

Motyw natury nigdy nie stanie się nudny. Gdzie byś nie poszedł, z pewnością jakiś element nawiązujący do przyrody znajdziesz np. meble wykonane z naturalnych materiałów, kwiaty doniczkowe, czy też drewniane panele. Jednakże z roku na rok rośnie zainteresowanie mchem. Roślina ta potrafi sprawić, że poczujesz się jak w lesie. Dekoracje te są uniwersalne i mogą być wykorzystane w:

 • Domach i mieszkaniach. Aranżując dom lub mieszkanie, warto znaleźć miejsce na odrobinę zieleni. Mech doskonale odnajduje się w miejscach wilgotnych i nie nasłonecznionych, dlatego też możesz go zastosować w łazience, w przedpokoju, w salonie, w kuchni, a nawet w piwnicy. Wniesiona do mieszkania zieleń sprawi, że wyciszysz się i zrelaksujesz po całym dniu ciężkiej pracy. Nie musisz wyjeżdżać lub posiadać ogródka, aby mieć kontakt z naturą na co dzień, mech stabilizacyjny spowoduje, że świat roślinny będzie gościć u Ciebie calutki rok.
 • Biurach. Praca to miejsce, w którym spędzamy większość swojego czasu. Nie od dziś wiadomo, jak ważna jest odpowiednia w niej atmosfera. Atmosferę tą budują nie tylko ludzie, z którymi się współpracuje, ale również samo wnętrze. Odrobina zieleni sprawi, że pomieszczenie nie tylko będzie ładnie wyglądać, ale przede wszystkim zadziała kojąco na pracowników. Dzięki temu zwiększy się ich efektywność, wydajność, nastrój oraz kreatywność. Ze względu na brak konieczności ciągłej pielęgnacji coraz więcej budynków biurowych decyduje się właśnie na mech poduszkowy. Drobne dekoracje lub całe ściany z mchu poduszkowego to również wizytówka każdej firmy. Doskonale sprawdzają się nie tylko w pomieszczeniach biurowych, do których mają dostęp jedynie pracownicy, ale przede wszystkim w recepcji lub sekretariacie oraz w salach konferencyjnych. Umieszczenie mchu poduszkowego w salach konferencyjnych sprawi, że wszelkie negocjacje przejdą w dobrej atmosferze.
 • Restauracjach. Każdy z nas lubi od czasu do czasu zjeść pyszny obiad w dobrej restauracji. Przy ich wyborze często kierujemy się pierwszym wrażeniem. Z pewnością większość z nas uniknie spożywania posiłków w miejscach obskurnych lub stworzonych bez pomysłu (np. pomieszanie różnych stylów). Nie przekona nas do tego nawet wyśmienita kuchnia, gdyż spożywając posiłek w restauracji, lubimy czuć się komfortowo. Komfort ten oraz ciekawą atmosferę mogą stworzyć dodatki z mchu poduszkowego. Co najważniejsze potrafią się one wkomponować w każdy styl (nowoczesny, klasyczny, norweski). Dodatkowym plusem takiego rozwiązania dla restauracji jest fakt, że mech jest naturalnym filtrem powietrza oraz chroni lokal przed pleśnią i grzybem.
 • Hotelach. Mech znalazł również zastosowanie w hotelach. Coraz częściej możemy spotkać całe ściany pokryte tą rośliną. Rozwiązanie to sprawia, że pomieszczenie recepcji staje się cieplejsze i naturalne, zyskuje niepowtarzalny wygląd, a sam hotel będzie wyróżniać się na tle konkurencji.
 • Salonach kosmetycznych, odnowy biologicznej i SPA. Salony kosmetyczne i SPA to miejsca, w których się relaksujemy i dbamy o naszą kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. W miejscach tych oprócz wykwalifikowanych specjalistów istotny jest również odpowiedni wystrój. Niepowtarzalną atmosferę mogą tworzyć różnego rodzaju dekoracje wykonane z mchu poduszkowego.

Mech poduszkowy na zamówienie

Jeżeli chcesz nadać wnętrzu ciekawego charakteru, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Posiadamy w niej zarówno drobniejsze dekoracje, które można postawić na parapecie lub szafce tj. betonowa kostka wypełniona mchem poduszkowym, jak koła i ramki wypełniane mchem (na przykład Trzy obrazy z mchu stabilizowanego), aż po panele, które można zainstalować na ścianach. Ze względu na to, iż każdy nasz produkt jest wykonywany ręcznie, to do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie. Nasi specjaliści pomogą dobrać Ci kolor, wielkość oraz wykonają kompozycję tak, aby trafiła w Twój gust.

Rośliny stabilizowane i obrazy z mchu – Pytania i odpowiedzi

 • Czy rośliny stabilizowane i obrazy z mchu poduszkowego są żywe? Nie. Wszystkie stabilizowane rośliny, porosty, zostały poddane odpowiedniemu procesowi konserwacji. Na tej podstawie zachowują właściwą sprężystość i świeżość. Natomiast nie posiadają żadnych funkcji życiowych.
 • Czy mchy i rośliny stabilizowane wymagają pielęgnacji? Nie. Wszystkie przygotowane przez nas rośliny stabilizowane i obrazy z mchu poduszkowego nie wymagają pielęgnacji. Dlaczego? Są bezobsługowe. Nie rosną, nie trzeba ich przycinać, podlewać itd. Wystarczy okresowo(co kilka tygodni, miesięcy) delikatnie czyścić takie rośliny stabilizowane i obrazy z mchu. Można wtedy skorzystać z odkurzacza na najmniejszych obrotach bądź delikatną miotełkę. Warto pamiętać, że takie rośliny stabilizowane i mchy nie absorbują kurzu, więc nie będziemy musieli ich pod tym względem czyścić.
 • Czy rośliny stabilizowane i mchy wydzielają zapachy? Tak, ale tylko przez krótką chwilę. We wstępnym okresie użytkowania porosty(rośliny stabilizowane i mchy) wydzielają naturalny zapach.. Natomiast po kilkunastu dniach zanika on na stałe. Pozostaje wtedy zapach obojętny dla naszego zmysłu powonienia, nie jest nieprzyjemny.
 • Czy nasze obrazy z mchu poduszkowego i rośliny stabilizowane można instalować na zewnątrz? Nie zalecamy, ponieważ są chrobotek reniferowy, z którego zbudowane są nasze produkty, jest wrażliwy na działanie promieniu UV.
 • Czy rośliny stabilizowane i obrazy z mchu poduszkowego rosną? Nie, ponieważ znajdują się w tak zwanym „stanie hibernacji”. Nie ma potrzeby ich przycinania.
 • Czy rośliny stabilizowane i obraz z mchu są ekologiczne? Tak. Pod jakim względem? Podczas cyklu życia roślin stabilizowanych emisja dwutlenku węgla okazuje się 2 razy mniejsza niż u roślin naturalnych żywych i 4 kronie mniejsza niż u roślin syntetycznych. Tak więc nasze rośliny i obrazy z mchu poduszkowego są jeszcze bardziej EKO.